Haberler

beyoglunda-kultur-yolu-mevsimi-logo.png
10.10.2023

Beyoğlu’nda kültür yolu mevsimi

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın bu yıl dördüncüsünü düzenlediği Beyoğlu Kültür Yolu Festivali, 30 Eylül’de başlıyor. Festival 15 gün boyunca şehrin her köşesine sanatı getirecek.

KÜLTÜR SANAT SERVİSİ

Türkiye’nin uluslararası marka değerine katkıda bulunmak üzere gerçekleştirilen Türkiye Kültür Yolu Festivalleri’nin çıkış noktası olan Beyoğlu Kültür Yolu Festivali bu yıl dördüncü kez düzenleniyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen Beyoğlu Kültür Yolu Festivali 30 Eylül’de başlıyor.

Festival kapsamında sergiden konsere, film gösterimlerden kitap buluşmalarına kadar pek çok etkinlik şehrin dört bir yanında sanatseverlerle buluşacak. Beyoğlu Kültür Yolu Festivali’nin açılışı 30 Eylül akşamı İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nin görkemli temsiliyle gerçekleşecek. İDOB; solistleri, solist dansçıları, orkestrası, korosu ve ‘Modern Dans Topluluğu İstanbul’ projesi dansçılarıyla bir bütün olarak sanatseverlerin karşısına çıkacak.

Müzikal maratonu

Tunuslu protest besteci, gitarist, solist Emel Mathlouthi, “Afrika’nın Divası” olarak bilinen Riff Cohen gibi dünyaca ünlü isimlerin 5. Uluslararası İstanbul Halk Müzikleri Festivali kapsamında konser vereceği festivale Bosna Hersekli sanatçı Dino Merlin de konuk olacak. 

Gilbert Varga ise İzmir Devlet Senfoni Orkestrası ile sahne alacak. Beyoğlu Kültür Yolu Festivali programında Türk pop müziğinin ünlü isimlerinin vereceği açıkhava konserleri de var. Bengü, Simge, Oğuzhan Koç, Murat Dalkılıç, Merve Özbey, Berkay, Ziynet Sali, Ferhat Göçer, Ebru Yaşar, Mehmet Erdem & Rubato, Emre Altuğ, Manga ve Fatma Turgut, Galataport İstanbul Saat Kulesi Meydanı’nda izleyenlere keyifli saatler yaşatacak.

Osman Hamdi Bey’in tabloları IRHM’de görülebilir.

Sergiler geçidi

Sinema tarihinin en çok izlenen serilerinden “Star Wars” hakkında bugüne kadar yapılmış en kapsamlı sergi, Beyoğlu Kültür Yolu kapsamında İstanbul Sinema Müzesi’ne konuk olacak. İstanbul Resim Heykel Müzesi’nde “Artı 700”, “Hat ve Kaligrafik Eğilimler”, “Osman Hamdi Bey” ve “Güzel Sanatlar Akademisi Hat Koleksiyonu”; Akbank Sanat’ta Resim ve Heykel Müzeleri Derneği ve Akbank Sanat iş birliğiyle düzenlenen “Akbank 41. Günümüz Sanatçıları Ödülü” ve AKM Galeri’de “Yüz’de Yüz Birlikte Var Olmak” sergileri festival boyunca ziyaret edilebilecek.

Mersin Devlet Opera ve Balesi Orkestrası, şef Rustam Rahmedov yönetiminde, soprano Funda Uyanık ve tenor Hakan Aysev’e eşlik ederek sevilen şarkılardan oluşan zengin bir program ile festivale Akdeniz esintisi katacak. 

Neşet Ertaş’a vefa

Türkmen/Abdallık kültürünün ve müzik geleneğinin son büyük temsilcisi Neşet Ertaş’ın kendisiyle bütünleşmiş türküleri, aslına uygun şekilde uyarlanarak senfoni orkestrası icrasında ve özel koreografilerle hazırlanmış danslar eşliğinde şef Eray İnal yönetiminde, Türk halk müziği solistleri Nilgün Kızılcı ve İsmail Altunsaray tarafından seslendirilecek. Kerem Görsev Quartet konseri de yine festival kapsamında cazseverlerinin beğenisine sunulacak. Görsev’e davulda Can Kozlu, kontrbasta Volkan Hürsever, saksafonda Engin Recepoğulları eşlik edecek.

Kitap sohbetleri 

Beyoğlu Kültür Yolu Festivali mekânlarından biri de Rami Kütüphanesi... “Anadolu Ârifleri Ve Âlimleri Yazma Eser Sergisi”, “Birvaktile Sergisi” ile “Geleneği Korumak: Ebru, Minyatür, Hüsn’i Hat Unsurlarını Koruma Eylem Planı Çalıştayı” ve geleneksel el sanatlarına yönelik birçok atölye çalışması Rami Kütüphanesi’nde gerçekleşecek. 15 Ekim’e kadar sürecek Beyoğlu Kültür Yolu Festivali’ndeki yüzlerce etkinliğin detaylarına https://beyoglu.kulturyolufestivalleri.com/ adresinden ulaşılabilir.

Detaylı Bilgi
baskent-kultur-yolu-festivali-yogun-ilgi-gordu-logo.png
10.10.2023

Başkent Kültür Yolu Festivali yoğun ilgi gördü

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından düzenlenen ve dünyanın en kapsamlı kültür sanat projelerinden biri olan Türkiye Kültür Yolu Festivallerinin Ankara'daki durağı Başkent Kültür Yolu Festivali, ikinci gününde de ziyaretçi akınına uğradı 

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Türkiye'nin uluslararası marka değerine katkıda bulunmak üzere gerçekleştirilen Türkiye Kültür Yolu Festivallerinin Ankara’daki durağı Başkent Kültür Yolu Festivali, ikinci gününde de büyük ilgi gördü. 1 Ekim’e kadar devam edecek festivaldeki tüm etkinliklere yoğun ilgi vardı.

ARTTIRILMIŞ GERÇEKLİK CSO ADA ANKARA’DA

Festivalin ikinci gününde Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Dr. Batuhan Mumcu, CSO Ada Ankara’da basın mensupları ile bir araya gelerek, festival hakkında bilgiler verdi. Daha sonra “Arttırılmış Gerçeklik” sergisini gezen Bakan Yardımcısı Mumcu’ya, Küratör Beste Gürsu, eser sahipleri ile birlikte sergi hakkında bilgi verdi. Eserlerinde sadece asıl kültürleri değil tüm yaşanmışlıkları ile edinilen deneyimleri sanatlarına aktaran sanatçıların bir araya geldiği “Arttırılmış Gerçeklik” sergisi, festival süresince ücretsiz olarak CSO Ada Ankara fuayesinde sanatseverlerle buluşacak.

BİR ZAMANLAR DENİZİN OLDUĞU YER

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Dr. Batuhan Mumcu, daha sonra basın mensupları ile birlikte CerModern’de yer alan 'Bir Zamanlar Denizin Olduğu Yer / Dolomitlerin Çağdaş Sanatı' sergisini de festival kapsamında ziyaret etti. İtalya’nın Ankara Büyükelçiliği Ekonomik ve Ticari Ofis Başkanlığı Baş Müsteşarı Francesco De Stefani’nin de eşlik ettiği ziyaret sırasında, sergi hakkındaki ayrıntıları Kültür Ataşesi Maria Luisa Scolari anlattı. 10 sanatçının eserlerinden oluşan sergi, geçmişi keşfetmeyi, bugünü yansıtmayı ve gelecek hakkında hayaller kurmayı amaçlıyor.

TÜRK VE BOŞNAK KÜRATÖRLERİN SEÇKİSİ

18'inci yüzyılda yaşamış 20 değerli sanatçının eserlerinden oluşan ve Saraybosna Müzesi’nin en önemli koleksiyonlarından biri sayılan 'Bir Vaktile Sarajevo' sergisi de Başkent Kültür Yolu Festivali etkinlikleri kapsamında yoğun ilgi görüyor. Türk ve Boşnak küratörler tarafından hazırlanan ve Saraybosna Türklerinin yaşamlarından kesitler sunan 122 parçalık koleksiyon ilk defa yurt dışına çıkartılarak, Millet Kütüphanesi Külliyesi’nde sergilenmeye başlandı. Dört tematik gruptan oluşan seçkide; çarşı ve mahalleler, ara sokaklar, el sanatları ve atölyeler, manzaralar, panoramalar, günlük yaşamdaki portreler sanatseverleri eşsiz bir yolculuğu çıkarıyor.

YEDİ SANATÇIDAN ESERLER ANADOLU’NUN GÜNDELİK YAŞAMIYLA BİR ARADA

Festival boyunca Ankara Resim ve Heykel Müzesi’nde görülebilecek 'Sanatta Etnografik Gerçeklik' sergisi, kültürün yaşayan canlı sürecini, gelişimini, kendi içinde yetişerek ve olgunlaşarak nasıl büyüdüğünü sanatseverlere aktarıyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü koleksiyonundaki etnografik ürünlerden bir seçkinin yanı sıra Ankara Resim Heykel Müzesi koleksiyonundan resimler ile hazırlanan sergi, iki farklı disiplinin buluşmasıyla kültür ve sanat tarihimizin bir bölümüne ışık tutuyor. Sergide, Türk resim sanatının çarpıcı örnekleri ve resim tarihimizin kilometre taşları diyebileceğimiz yedi sanatçıdan seçilen eserler, Anadolu’nun çeşitli yörelerine ait gündelik yaşam nesneleriyle bir arada yer alıyor.

FESTİVALDE PAZAR KONSERLERİ COŞKUSU

Başkent Kültür Yolu Festivali’nin ikinci gününde Başkent Millet Bahçesi Ana Sahnede İkilem grubu Ankaralılar ile buluştu. CSO Ada Ankara Ana Salonda Can Ozan sevilen hit şarkılarını seslendirirken, Cermodern Açık Hava konserlerinde ise Jazz for Kids, Gülçin Ergül Ft. Canto Orkestrası ile Ayhan Sicimoğlu ve Latin All Stars Orkestrası Ankaralılara keyifli saatler yaşattı.

Detaylı Bilgi
lezzetin-festivali-gaziantep-michelin-yildizi-alacak-logo.png
10.10.2023

Lezzetin festivali... Gaziantep Michelin yıldızı alacak

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin 5’incisini düzenlediği GastroANTEP Festivali dün başladı. Festivalde konserlerden sergilere, Türkiye’nin yıldız şeflerinin katıldığı söyleşilerden dünyadan Michelin yıldızlı şeflerin workshoplarına onlarca ayrı etkinlik yapılacak.

GAZİANTEP’in havasından, suyundan, toprağından ve binlerce yıllık kültüründen süzülüp gelen kadim lezzetlerini tüm dünyaya tanıtmak için 5’incisi düzenlenen GastroANTEP, dün başladı. Lezzet festivali ve 24 Eylül’e kadar devam edecek. GastroANTEP bu yıl iki festivali içinde barındırıyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Kültür Yolu Festivalleri ile birleştirilen etkinlikler kapsamında Gaziantep’in dört bir yanında düzenlenen konserler, sergiler ve tiyatro gösterileriyle dolu dolu bir kültür haftası yaşanacak. Bir yandan da genişletilen
Festivaller Parkı’nda Gaziantep’in yerel lezzetlerinin konuşulacağı sektör temsilcilerinin ve şeflerin katıldığı oturumlar, Michelin’li yabancı şeflerle workshoplar düzenlenecek. Açılışla beraber rengârenk ve özgün yöresel lezzetlerin tadıldığı stantlar hafta boyunca dolup taşacak.

400’DEN FAZLA ETKİNLİK

Zeugma Mozaik Müzesi’nde Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un katılımıyla yapılan açılış törenine ilgi büyüktü. Bakan Ersoy, “Festivalle şehirde 40’a yakın noktada düzenlenecek 400’den fazla etkinlikle hem bu mirası ortaya koyacak hem de farklı kültür sanat unsurlarını vatandaşlarla buluşturacağız” dedi.

YARALAR SANATLA SARILACAK

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin de şehrin büyük bir depremden çıktığını ve yaraların kültür sanatla sarılacağını söyledi. Başkan Şahin her zamanki gibi kenti için heyecanlı ve her misafiriyle ayrı ayrı ilgileniyor, enerjisi yüksek. İki açılış töreni arasında sorularımızı yanıtlayan Şahin, iki festivalin birleşmesinin arka planını şu sözlerle anlattı: “6 Şubat depremlerinin üzerinden 7 ay geçti. Bakanımızı aradım ve dedim ki ‘Bakanım kültür ve sanatla iyileşeceğiz. Sofrayla bütünleşeceğiz. Bu bölgenin de kaldıracı Gaziantep. Bütün bu destinasyonda bizi kültür ve sanat iyileştirir. Zaten GastroANTEP yapıyorduk ama kültür-sanatla ve Kültür Yolu’yla birleşti. O kadar büyüdü ki bu iş şu an görüyorsunuz dünyanın en ünlü şefleri San Sebastian’da sunum yapan şefler burada. Türkiye’nin en ünlü şefleri de burada.”

ÜNLÜ 11 ŞEF SORUSU

Bu yıl Gaziantep İspanya, Fransa, İtalya, Portekiz, Lübnan, Ürdün, ABD olmak üzere 7 farklı ülkenin mutfak kültürü ve gastronomi elçileri olan 11 dünyaca ünlü ödüllü şefi ağırlıyor araya girip bu davetlerin aslında ne anlama geldiğini soruyorum, Şahin’in yanıtı ve hedefi net: “Bu şefler bizim yerel mutfağımızla yerel ürünlerimizle yemeklerini birleştirip başka bir sanata çeviriyorlar. Bu bizi, İstanbul’dan sonra Gaziantep’i Michelin yıldızlı şehir konumuna götürüyor. Bundan sonraki hedefimiz bu. Fırat’ın lezzetleriyle Michelin yıldızlı yeni şefler çıkaracağız.”

Detaylı Bilgi
kultur-ve-turizm-bakani-ersoy-sumela-kultur-yolu-festivalinin-acilisinda-konustu-logo.png
19.08.2023

Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy, Sümela Kültür Yolu Festivali'nin açılışında konuştu:

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, her yıl 5 şehir ilave ederek 2028 yılında 35 şehre Kültür Yolu Festivallerini yaymayı hedeflediklerini söyledi.

Ersoy, Türkiye Kültür Yolu Festivalleri kapsamında Trabzon'da organize edilen "Sümela Kültür Yolu Festivali"ne ilişkin Boztepe Seyir Terası'nda basın toplantısı düzenledi. Beyoğlu Kültür Yolu Festivali ile 2020'de başlatılan Kültür Yolu Festivallerini geçen sene 5 şehre, bu sene itibarıyla da 11 şehre yayarak devam ettirdiklerini belirten Ersoy, geçen yıl 5 şehirde 30 binden fazla sanatçının katılımıyla gerçekleştirilen festival etkinliklerine 33 milyondan fazla vatandaşın katılma fırsatı bulduğunu anlattı.

Bakan Ersoy, şöyle devam etti: "Her yaş grubundan, her kesimden vatandaşımıza hitap eden ve kültür-sanata yoğun, etkili ve kolay erişimini sağlayan Kültür Yolu Festivalleri aynı zamanda yapıldığı illerin başta Türkiye olmak üzere yurt dışında tanıtımı ve markalaşması konusunda da çok ciddi sonuçlar getiriyor. O yüzden Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak önem verdiğimiz projelerin başında geliyor. Her yıl 5 şehir ilave ederek inşallah hedefimiz 2028 yılında 35 şehre kadar Kültür Yolu Festivallerini yaymak olacak."

"Serimiz 100 günlük olacak, 12 Kasım'a kadar devam edecek"
Ersoy, bu sene seriye 5 Ağustos'ta Kapadokya Balon ve Kültür Yolu Festivali ile başladıklarını anımsatarak, sözlerini şöyle sürdürdü: "Çok fazla katılım oldu. 300'den fazla etkinliğe 1 milyondan fazla kişi katılım sağladı. Çok da güzel, Kapadokya doğası itibarıyla çok güzel görüntüler de verdi. Zaten bilinen bir şehrimizdi ama düşük bir sezona da denk gelmesi sebebiyle hem doluluğu hem ekonomik faaliyetlerin artmasına da çok ciddi fayda sağladı. Serimiz 100 günlük bir seri olacak. 12 Kasım'a kadar devam edecek 11 şehirde toplam. Serinin ikinci bacağına bugün Trabzon Sümela Kültür Yolu Festivali ve Erzurum Palandöken Kültür Yolu Festivalleri ile devam ediyoruz."

Trabzon'da Fuar Merkezi, 15 Temmuz Şehitler ve Hürriyet Parkı ile Kültür Merkezi gibi çeşitli noktalarda çok önemli konserler ve etkinlikler gerçekleştirileceğini anlatan Ersoy, şunları kaydetti: "Kızlar Manastırı'nda Letonyalı fotoğraf sanatçısı Andris Zegners'in çok önemli bir enstalasyonunu sergileyeceğiz. Yine Devlet Tiyatrolarının kapalı gişe oynayan eserleri olsun, Ahmet Yenilmez'in, Süheyl ve Behzat Uygur kardeşlerin eserleri olsun birçok etkinlik, bu festival sırasında vatandaşlarımızla buluşma fırsatı yakalayacak. Trabzon Maçka'da teröristlerle çıkan çatışma sırasında şehit olan Eren Bülbül ve onu korumaya çalışan, onu korurken 41 yaşında 41 kurşun yarasıyla şehit olan Ferhat Gedik'in hikayesini anlatan 'Kesişme' filmini de bu etkinlikler sırasında ücretsiz olarak izleyicilerin beğenisine sunma fırsatı yakalayacağız."

"Sezon sonunda artık net bir tarih açıklanacak"
Ersoy, etkinlik yapılan şehirlerin her yıl Kültür Yolu Festivali kapsamına alınacağının altını çizerek, şu değerlendirmede bulundu: "Her yıl belirli bir tarih sabitleniyor ve o tarihte festivaller gerçekleştiriliyor. Kültür Yolu Festivallerinin ilk sene bakıyoruz tarihlerini netleştirmek için. Bu sene de hem Belediye Başkanı'mız hem de vekillerimizle birlikte görüşerek tarihi netleştireceğiz. Sezon sonunda artık net bir tarih açıklanacak. Her yıl aynı tarihte Trabzon'da da Kültür Yolu Festivalleri yapılıyor hale gelecek. Hem kültür sanatla vatandaşımızın kolay etkili ve yoğun ulaşımını, erişimini sağlamış oluyoruz ama hepsinden önemlisi şehirlerimizin başta Türkiye olmak üzere tüm dünyada bilinirliğini ve markalaşma sürecini hızlandırmış oluyoruz. Bu açıdan da çok faydalı gördüğümüz festivaller 'hayırlı olsun' diliyorum." Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy, öğleden sonra da Erzurum'a geçeceğini belirterek, "Palandöken Kültür Yolu Festivali aynı tarihte başladı. Festival biter bitmez, eylülün ilk haftası 9 Eylül'de festival Çanakkale'de Troya Çanakkale Kültür Yolu Festivali ve Gastroantep ve Başkent Kültür Yolu Festivalleri ile devam edecek. İnşallah 12 Kasım'a kadar 11 şehirlik seriyi tamamlamış olacağız." diye konuştu. Bakan Ersoy'a, Trabzon Valisi Aziz Yıldırım, AK Parti Trabzon Milletvekilleri Adil Karaismailoğlu, Mustafa Şen, Yılmaz Büyükaydın, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, AK Parti İl Başkanı Sezgin Mumcu, Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, Akçaabat Belediye Başkanı Osman Nuri Ekim de eşlik etti. Trabzon'da bugün başlayan "Sümela Kültür Yolu Festivali", konser, film gösterimleri, tiyatro ve sergi gibi çeşitli etkinliklerle 27 Ağustos'a kadar devam edecek.

Detaylı Bilgi
bakan-ersoy-kultur-yolu-festivallerini-yayginlastiracagiz-logo.png
19.08.2023

Bakan Ersoy: Kültür Yolu Festivallerini yaygınlaştıracağız

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “Kültür Yolu Etkinlikleri başta Türkiye olmak üzere yurt dışında da tanıtım ve markalaşma konusunda da çok ciddi sonuçlar getiriyor. İnşallah bundan sonra da her yıl 5 şehir ilave ederek Kültür Yolu Festivallerini yaygınlaştıracağız” dedi. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca Türkiye'nin uluslararası marka değerine katkıda bulunmak üzere 2 yıl önce Beyoğlu Kültür Yolu Festivali ile ilk adımı atılan Türkiye Kültür Yolu Festivalleri, bu yıl 5 Ağustos'ta Kapadokya’da başladı. 12 Kasım'a kadar sürecek Kültür Yolu Festivallerinin 2’nci durağı ise Trabzon ve Erzurum oldu. Trabzon ve Erzurum’da, 19- 27 Ağustos tarihleri arasında eş zamanlı düzenlenecek olan Sümela ve Palandöken Kültür Yolu Festivalleri için Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy da Trabzon’a geldi.  

‘KÜLTÜR YOLU FESTİVALLERİNİ YAYGINLAŞTIRACAĞIZ’
Boztepe Seyir Terası'nda açıklamalarda bulunan Bakan Ersoy, “Geçen sene 5 şehirde 30 binden fazla sanatçımızın katılımı ile 33 milyondan fazla vatandaşımız etkinliklere katılma fırsatı buldu. Her yaş gurubundan, her kesimden vatandaşımıza hitap eden ve vatandaşlarımızın kültür-sanata yoğun, etkili ve kolay erişimini sağladık. Kültür Yolu Etkinlikleri başta Türkiye olmak üzere yurt dışında da tanıtım ve markalaşma konusunda da çok ciddi sonuçlar getiriyor. O yüzden Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak çok önem verdiğimiz projelerin başlında geliyor. İnşallah bundan sonra da her yıl 5 şehir ilave ederek Kültür Yolu Festivallerini yaygınlaştıracağız. 5 Ağustos’ta Nevşehir Balon ve Kapadokya Kültür Yolu Festivali ile başlamıştık. Katılım çok iyi olmuştu. 300’den fazla etkinliğe 1 milyondan fazla kişi katılım sağladı. Kapadokya görüntüsü itibarıyla çok da güzel görüntüler verdi. Zaten şehir bilinen bir şehirdi. Turizm sezonuna da denk gelmesi sebebi ile orada hem doluluğu hem ekonomik faaliyetlerin artmasına da çok güzel fayda sağladı. 100 günlük bir seri olacak. 12 Kasım’a kadar devam edecek. Toplamda 11 şehir var. Serinin ikinci ayağına bugün Trabzon Sümela Kültür Yolu Festivali ve Erzurum Kültür Yolu Festivalleri ile devam ediyoruz” diye konuştu.

12 KASIM’A KADAR 11 ŞEHİRDEKİ SERİYİ TAMAMLAMIŞ OLACAĞIZ’
Trabzon’da yapılacak etkinlikler hakkında da bilgi veren Bakan Ersoy, şöyle konuştu; “Bu etkinliklerin özelliği, başladıktan sonra her yıl düzenli olarak gerçekleştiriliyor olması. Bu etkinliklerin yapıldığı şehirler artık düzenli olarak Kültür Yolu Festivali kapsamına alınmış oluyor. Her yıl belli bir tarih sabitleniyor ve o tarihlerde festival gerçekleştiriliyor. Artık tarihleri netleştirip her yıl aynı tarihte Trabzon’da Kültür Yolu Festivalleri yapılacak hale gelecek. Hem kültür, sanata vatandaşlarımızın kolay ve etkili erişimini sağlamış oluyoruz hem de şehirlerimizin başta Türkiye olmak üzere tüm dünyada bilinirliğini ve markalaşmasını sağlamış oluyoruz. Bu açıdan çok faydalı gördüğümüz festivaller hayırlı olsun. 12 Kasım’a kadar 11 şehirdeki seriyi tamamlamış olacağız. Başta Trabzon olmak üzere festivallerimizin şehirlerimize hayırlı olmasını, eğlenceli keyifli bir Kültür Yolu Festivali geçirmelerini temenni ediyorum”  

ETKİNLİK ALANLARINI ZİYARET ETTİ
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Sümela Kültür Yolu Festivali kapsamında, Kızlar Manastırı’nda Letonyalı sanatçı Andris Zegners tarafından hazırlanan ‘Amberin Sırları’ adlı sergiyi ve Ganita’da ‘Kutsal Damlalar’ heykel enstalasyonunu ziyaret etti. Bakan Ersoy, daha sonra gastronomi etkinliğine katıldı. Bakan Ersoy'un eşi Pervin Ersoy, diğer şeflerle birlikte yöresel lezzetlerden olan 'Hamsi Pilaki’ hazırladı. Buradan Ayasofya Camisi’nin iç avlusunda sergilenen ebru sanatı dijital deneyim platformunu da görmeye giden Bakan Ersoy, Erzurum Pandöken Kültür Yolu Festivali programlarına katılmak için Trabzon'dan ayrıldı.

Detaylı Bilgi
kultur-ve-turizm-bakani-ersoy-palandoken-kultur-yolu-festivali-etkinliklerine-katildi-logo.png
19.08.2023

Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy, Palandöken Kültür Yolu Festivali etkinliklerine katıldı

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, "Palandöken Kültür Yolu Festivali" kapsamında düzenlenen çeşitli etkinliklere iştirak etti.  

Bakan Ersoy, festival kapsamında, Tebrizkapı Sosyal Tesisleri'ndeki Aşık Ruhani ve Aşık Hüseyin Summanioğlu'nun sunum programında aşıkların saz dinletisine katıldı.  

Çifte Minareli Medresesindeki Oltu Taşı sergisi ile Muhammed Mağ'ın "Hiç" sergisine eşlik eden Ersoy, Erzurum Kalesi önünde gastronomi alanındaki stantları gezerek ilgililerden ürünler hakkında bilgiler aldı, Kerem ile Aslı'nın Buluşma Noktası etkinliğinde eşi Pervin Ersoy ile fotoğraf çekildi. Olimpiyat Parkı Millet Bahçesi'ndeki Çocuk Etkinlik Alanına katılan Ersoy, buradaki stantları gezip çocuklar ve aileleri ile sohbet etti. Ersoy çiftine bir stantta çizilen karikatürü hediye edildi.

Bakan Ersoy'a, Vali Mustafa Çiftçi, AK Parti Erzurum milletvekilleri Selami Altınok, Mehmet Emin Öz ve Abdurrahim Fırat, Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Erzurum Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bülent Çakmak, İl Emniyet Müdürü Kadir Yırtar, İl Jandarma Komutanı Albay İlker Şimşek, İl Kültür ve Turizm Müdürü Cemal Almaz, AK Parti İl Başkanı İbrahim Küçükoğlu, MHP İl Başkanı Adem Yurdagül ve ilçe belediye başkanları eşlik etti

Detaylı Bilgi
turkiye-kultur-yolu-festivalleri-nevsehirde-basladi-logo.png
05.08.2023

Türkiye Kültür Yolu Festivalleri Nevşehir'de başladı

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Türkiye Kültür Yolu Festivallerine ilişkin, "Toplam bu yıl 11 ilimizde, 11 festivalde 30 binden fazla sanatçımızı 4 binden fazla etkinlikte, on milyonlarca sanatseverle buluşturmayı hedefliyoruz." dedi. Türkiye Kültür Yolu Festivallerinin ilk durağı olan Kapadokya Balon ve Kültür Yolu Festivali için Nevşehir'e gelen Ersoy, Uçhisar beldesindeki bir otelde gazetecilere yaptığı açıklamada, bu festivallerle milletin eşsiz kültürel mirasını şehirlerin medeniyet miraslarıyla buluşturmak üzere güzergahlarda önce rotalar belirlediklerini söyledi. Ersoy, sonra bu rotalar üzerinde sanatın her dalında, her yaştan ve her kesimden insanın ve yabancı misafirlerin buluşmasını hedeflediklerini, festivallerle kültüre, sanata ve sanatçıya destek olurken başta Türkiye olmak üzere festivallerin gerçekleştirdiği şehirlerin tüm dünyada bilinirliğini arttırmayı ve markalaşmasını sağlamayı amaçladıklarını dile getirdi. Bu yolculuğa 2020 yılında İstanbul'da Beyoğlu Kültür Yolu Festivali ile başladıklarını anımsatan Bakan Ersoy, sözlerini şöyle sürdürdü: "Her sene festival yaptığımız şehir sayısını arttırarak, bunu tüm Anadolu'ya, tüm Türkiye'ye aşama aşama yayacağız demiştik. Bu bağlamda geçen sene 5 şehirde 7 büyük etkinlik gerçekleştirdik. Bu etkinliklere geçen sene 20 bine yakın sanatçımız, 4 binden fazla etkinlikte 30 milyondan fazla insanımız ve sanatseverle buluşma fırsatı yakaladılar. Bu sene söz verdiğimiz gibi şehir sayısını arttırarak 11 şehre çıktık ve ilk başlangıcını da bugün Nevşehir'de Kapadokya Balon Festivali ile yapıyoruz. Kapadokya Balon Festivali'ni Erzurum Palandöken, Trabzon, Sümela, Çanakkale Troya, Başkent, Konya Mistik, İstanbul Beyoğlu Kültür Yolu, Diyarbakır Sur, İzmir Efes ve son olarak da Antalya Kültür Yolu Festivalleri izleyecek. Bu arada Başkent Kültür Yolu Festivalinden hemen önce Antep'te Gastro Antep Festivalini de bu festivaller zincirine dahil ettik. Toplam bu yıl 11 ilimizde, 11 festivalde 30 binden fazla sanatçımızı, 4 binden fazla etkinlikte on milyonlarca sanatseverle buluşturmayı hedefliyoruz."

Festivaller 100 gün sürecek
Nevşehir Kapadokya Balon Festivalinin 13 Ağustos'a kadar süreceğini belirten Ersoy, yaklaşık 300'den fazla etkinlik yapılacağını ve bu etkinliklere 1000'den fazla sanatçının katılacağını bildirdi. Bakan Ersoy, toplam 100 günlük süreçten bahsettiklerine dikkati çekerek, şunları kaydetti: "5 Ağustos'tan 12 Kasım'a kadar sürecek. 100 gün boyunca özellikle birbirini izleyen tarihler veya kısa süre boşluklar bırakarak devam ettik. Yani sanatseverler 100 gün boyunca, bugünden itibaren 100 gün boyunca farklı illerde doyasıya etkinliklerden yararlanma fırsatı bulacaklar. Birçok işlevi var bu festivallerin. Hem kültüre sanata hem de sanatçıya destek olurken özellikle insanımızın kültüre, sanata kolay, rahat ve etkili erişimini de sağlamış oluyoruz. Şehirlerimizin tanıtımını yaparken aslında kültürel değerlerimizin bir sonraki nesle aktarılması için de çok büyük bir rol üstlenmiş oluyoruz. Bu anlamda da çok çok önemli etkinlikler olarak görüyorum. Burada tabii siz değerli basın mensuplarına da çok büyük sorumluluklar düşüyor. Bu etkinlikleri mümkünse her fırsatta yerinde takip etmenizi, basılı mecralara, mikrofonlara ve ekranlara yerinden intikal ettirmenizi, taşımanızı özellikle sizlerden rica ediyoruz." Etkinliğin büyük bölümünün ücretsiz gerçekleştirildiğini vurgulayan Ersoy, "Bu bağlamda da katılım çok fazla oluyor, geçen senelerde de böyleydi. Hedefimiz 11 ille sınırlı kalmak değil. Her yıl 4-5 tane yeni şehri ekleyerek 2028 yılına kadar 35 şehirde kültür yılı festivallerini gerçekleştirmek olacak." bilgisini paylaştı.

Detaylı Bilgi
bakan-ersoy-hedefimiz-2028-yilina-kadar-35-sehirde-kultur-yolu-festivallerini-gerceklestirmek-logo.png
05.08.2023

Bakan Ersoy: Hedefimiz; 2028 yılına kadar, 35 şehirde, Kültür Yolu Festivalleri'ni gerçekleştirmek

NEVŞEHİR'de Kültür Yolu Festivali, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un katılımıyla başladı. Bakan Ersoy, "Bu yıl, toplam 11 ilde yapılacak festivalde 30 binden fazla sanatçımızı 4 binden fazla etkinlikte, 10 milyonlarca sanatseverle buluşturmayı planlıyoruz. Hedefimiz; 11 ille sınırlı kalmak değil, bunlara her yıl 4-5 tane yeni şehri ekleyerek 2028 yılına kadar 35 şehirde, Kültür Yolu Festivalleri'ni gerçekleştirmek" dedi. Nevşehir, Erzurum, Trabzon, Çanakkale, Ankara, Konya, İstanbul, Diyarbakır, İzmir, Antalya ve Gaziantep olmak üzere 11 ilde düzenlenen 'Türkiye Kültür Yolu Festivalleri'nin ilk rotası bugün Nevşehir'de Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un katılımıyla başladı. 5-13 Ağustos tarihleri arasında devam edecek olan festival, içinde binlerce etkinliği barındıracak. Bakan Ersoy, "Kültür Yolu Festivalleri'yle milletimizin, eşsiz kültürel mirasını şehirlerimizin medeniyet mirasları ile buluşturmak üzere güzergahlarda önce rotalar belirliyoruz. Sonra bu rotalar üzerinde sanatın her dalında, her yaştan ve her kesimden insanımızın ve yabancı misafirlerimizin buluşmasını hedefliyoruz. Bu festivallerle birlikte kültüre, sanata ve sanatçıya destek olurken başta Türkiye olmak üzere festivallerin gerçekleştirdiği şehirlerimizin tüm dünyada bilinirliğini artırmayı ve markalaşmasını sağlamayı hedefliyoruz. Biliyorsunuz bu yolculuğa 2020'de İstanbul'da Beyoğlu Kültür Yolu Festivali ile başlamıştık. Geçen sene, 'her sene festival yaptığımız şehir sayısını artırarak, bunu tüm Anadolu'ya, tüm Türkiye'ye aşama aşama yayacağız' demiştik. Bu bağlamda geçen sene 5 şehirde 7 büyük etkinlik gerçekleştirdik. Bu etkinliklerde, geçen sene 20 bine yakın sanatçımız 4 binden fazla etkinlikte, 30 milyondan fazla insanımızla buluşma fırsatı yakaladılar" diye konuştu

'30 BİNDEN FAZLA SANATÇIMIZI 10 MİLYONLARCA SANATSEVERLE BULUŞTURMAYI PLANLIYORUZ'
Etkinlik kapsamında şehir sayısını 11'e çıkardıklarını belirten Bakan Ersoy, "Bu sene söz verdiğimiz gibi şehir sayısını arttırarak, 11 şehre çıktık. İlk başlangıcını da bugün Nevşehir'de, Kapadokya Balon Festivali ile yapıyoruz. Kapadokya Balon Festivali'ni, Erzurum Palandöken, Trabzon Sümela, Çanakkale Troya, Başkent Ankara, Konya Mistik, İstanbul Beyoğlu Kültür Yolu, Diyarbakır Sur, İzmir Efes ve son olarak da Antalya Kültür Yolu Festivalleri izleyecek. Bu arada Başkent Kültür Yolunu festivalin hemen önce Gaziantep'te, Gastro Antep Festivali'ni de bu festivaller zincirine dahil ettik. Bu yıl, toplam 11 ilde yapılacak festivalde 30 binden fazla sanatçımızı 4 binden fazla etkinlikte, 10 milyonlarca sanatseverle buluşturmayı planlıyoruz" ifadelerini kullandı.

'SANATSEVERLER 100 GÜN BOYUNCA FARKLI ETKİNLİKLERDEN YARARLANACAK'
Nevşehir Kapadokya Balon Festivali'ne bugün başladıklarını söyleyen Bakan Ersoy, "Festival, 9 gün sürecek ve 13 Ağustos'ta sona erecek. Yaklaşık 300'den fazla etkinlik olacak. 1000'den fazla sanatçımız katılacak. İnşallah hem yerli, hem yabancı birçok insanımız ve turistimiz bu etkinliklerden doyasıya faydalanacaklar. 5 Ağustos'tan 12 Kasım'a kadar sürecek, 100 günlük bir süreçten bahsediyoruz. 100 gün boyunca özellikle birbirini izleyen tarihler veya kısa süre boşluklar bırakarak devam ettik. Yani sanatseverler bugünden itibaren 100 gün boyunca farklı illerde doyasıya etkinliklerden yararlanma fırsatı bulacaklar" dedi.

'SANATSEVERLER ETKINLİKLERİ SOSYAL MEDYADAN TAKIP EDEBILIRLER'
Festival kapsamında binlerce etkinliğin olduğunu aktaran Bakan Ersoy, şöyle konuştu: "Bunların vatandaşlarımız tarafından kolay takip edilebilmesi için k
ulturyolufestivalleri.com sosyal medya adresinden ve şehrin kendi festival adresinden bu etkinlikleri düzenli olarak yayınlayacağız. Aynı şekilde sanatseverler cep telefonlarına, sanat cepte uygulamamızı indirdilerse hem anlık festivalle ilgili bilgilere erişmiş olacaklar. Etkinliğin çok büyük bir bölümü ücretsiz gerçekleştiriliyor. Bu bağlamda da katılım çok fazla oluyor. Geçen senelerde de böyleydi. Hedefimiz; 11 ille sınırlı kalmak değil bunlara, her yıl 4-5 tane yeni şehri ekleyerek 2028 yılına kadar 35 şehirde, Kültür Yolu Festivalleri'ni gerçekleştirmek.".

Detaylı Bilgi
festival-sehre-mutluluk-getiriyor-logo.png
07.08.2023

Festival şehre mutluluk getiriyor

Kültür Yolu Festivalleri her yıl yeni lokasyonlarla coşkusunu artırıyor. 12 Kasım’a kadar sürecek festivallerin ilk durağı Kapadokya Balon ve Kültür Yolu Festivali cumartesi başladı. Nevşehir’deki açılışa eşi Pervin Ersoy ile katılan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un gün boyunca yüzünden gülümsemesi eksik olmadı. Nedenini sorduğumda “Festival kelimesi mutluluğu beraberinde getiriyor” dedi. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, festival kelimesinin mutluluğu da beraberinde getirdiğini söyledi. Türkiye Kültür Yolu Festivalleri her geçen yıl yeni lokasyonlarla birlikte coşkusunu artırarak devam ediyor. Bu yıl 5 Ağustos’tan 12 Kasım’a kadar sürecek olan festivallerin ilk durağı olan Kapadokya Balon ve Kültür Yolu Festivali, cumartesi günü açılışı yaptı. İki gün boyunca yerinden takip ettiğimiz festival, 13 Ağustos’a kadar sürecek ve 300 etkinliğe ev sahipliği yapacak. 100 günlük Türkiye’nin festival günleri ise bu yıl 11 farklı ilde insanları kültür ve sanatla buluşturacak.

KAPADOKYA PANAYIR YERİ
Büyük şehirlerle bütünleşmiş olan kültür ve sanat etkinlikleri, Anadolu şehirlerinde çok daha özel bir duyguyla karşılanıyor. Eskinin panayırlarının güncellenmiş hali olarak da düşünülebilir. Geçen sene Çanakkale, Konya ve Diyarbakır’daki coşku, bu sene Kapadokya’dan ateşlendi. Festivalin açılış galasında, Paşabağı’nda Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası ile sanatçı Ferman Akgül konseri, Avanos Amfi Tiyatro Açık Hava Sahnesi’nde Solist Suat Kılıç’ın seslendirdiği Atatürk’ün Sevdiği Şarkılar, Göreme’de ise Simge Sağın konseri, bu coşkuyu anlatmaya yetti. Zira Kapadokya sabah erken saatlerde yapılan balon turizmiyle öne çıktığı için, gece hayatı olmayan bir şehirdi, ancak konser akşamı gece yarısında şehirde oluşan trafik ve insan kalabalığı, festivalin etkisini anlatmaya yetti. Kapadokya’da yaşayanlar veya turist olarak gelenler, şehrin çeşitli yerlerindeki sergiler ve atölyelere katılarak hem taş binaların serinliğine sığınıyor hem de kültürü ve sanatı tarihi mekanlarda yaşama şansı buluyor.

BÖLGEYİ CANLANDIRIYOR
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, festival açılışına eşi Pervin Ersoy ve küçük oğlu Aslan Can’la katıldı. Gün boyunca yüzünden gülümsemesi eksik olmayan Bakan Ersoy’a bu keyifli halini anlatmasını istediğimde, “Festival kelimesi mutluluğu da beraberinde getiriyor. Böylesi kapsamlı ve her yıl daha da büyüyen bir festivali görmek ve bu büyümeye şahit olmak mutlu ediyor. Festival gittiği bölgeye sadece kültür sanat etkinliklerinin coşkusunu, heyecanını götürmüyor, aynı zamanda o bölgeye canlılık getiriyor, ülkemizin tanıtımına büyük katkı sağlıyor. Bu festivaller ile ülkemizin kültürüne, sanatına ve sanatçılarına destek oluyoruz. 30 binden fazla sanatçımızı 10 milyonlarca sanatseverle buluşturacak olmak büyük bir heyecan. Sanatseverlerin ve özellikle de çocuklarımızın festival bünyesindeki etkinliklere gösterdikleri büyük ilgi ve memnuniyetleri bizleri son derece mutlu ediyor, bu da haliyle dışarı yansıyor’ ifadelerini kullandı. Keyifli bir gün geçirdiği her halinden belli olan Pervin Ersoy da festivalin ilk ayağının Kapadokya’da olmasından çok mutlu olduğunu söyledi. Çocuğunu da özellikle buradaki etkinlikleri görmesi için getirmiş. Oğlu Aslan Can, yaptığı ebruyu kazıyarak altından çıkan Kapadokya balonlarını arşivine ekledi bile. Kültür yolu festivallerinin kültürle turizmin birleştiği nadir noktalardan olduğunu belirten Ersoy, festivallerin kendisine kattığı mutluluktan bahsetti. 10 yıldır koleksiyonerlik yaptığını ifade eden Pervin Hanım, “Ben de biraz sanatla ilgili bir insan olduğum için bu projeden çok keyif aldım. İki yıldır Kültür Yolu Festivalleri’ne katılmaya çalışıyorum. Geçen sene Diyarbakır’daki Sur Festivali’ne de gittim. Çok keyifli geçti, sokaklar cıvıl cıvıldı. İnsanların yüzü gülüyordu. Birçok sanatçıyı bu festivaller sayesinde tanıyor, hiç gidemeyeceğimiz konserlere gidebiliyoruz. Bence Kültür Bakanlığı’nın en iyi projelerinden bir tanesi budur. Festival boyunca tiyatrolar, operalar, bale gösterileri yapılıyor, sergiler açılıyor. Kültür ve sanatla iç içe olan başka ülkelere özenirdik ya hep, artık onlar bize özensin. Çünkü bizim ülkemizde de sanat sokağa taştı, halkın içine indi, insanlarla bütünleşti” dedi.

Detaylı Bilgi
ktb-tga-logo
turkey-ceuntry
turkiyekulturyolu
turkiye_kulturyolu
turkiyekulturyolu
turkiyeky
turkiyekulturyolu
Telif Hakkı 2023 T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı